MBA jest imprezą cykliczną odbywającą się w Krakowie już od 30 lat. Każda kolejna edycja stanowiła niepowtarzalne forum wymiany pomysłów i doświadczeń dla architektów z całego świata. Towarzyszące temu konkursy, wystawy, prezentacje i wykłady są unikalną w tej części Europy atrakcją dla wszystkich związanych z architekturą.

Podczas poprzednich edycji MBA, organizowane konkursy były okazją do zaistnienia w prze­strzeni medialnej zarówno dla poczatkujących, jak i doświadczonych architektów z całego świata. Projekty były oceniane przez znakomite osobistości, jak Wojciech Leśnikowski, Pekka Salminen, Julia Bolles, Peter Wilson, Francesco Purini, Eckhard Feddersen, Günter Schlusche, Hildebrand Machleidt, Armando dal Fabbro czy Peter Cook. Gośćmi honorowymi wystaw i se­mi­nariów byli niegdyś Frei Otto, architekci Herzog & de Meuron, Zvi Hecker, David Mackay, Dietmar Eberle. Zwycięskie prace zyskiwały rozgłos międzynarodowy, natomiast wszystkie nagrodzone zostawały udokumentowane w wydawnictwie MBA.

O wyjątkowości tego wydarzenia kulturalnego stanowi również jego lokalizacja. Kraków jest miastem rozpoznawalnym w całej Europie. Sukces ten zawdzięcza przede wszystkim dziedzi­ctwu historycznemu, którego najistotniejszą częścią jest architektura. To właśnie w tym mieście dochodzi do ciągłej rywalizacji starego z nowym, historycznego ze współczesnym, konserwa­tywnego z awangardowym. Dyskusja architektoniczna zdaje się być wpisana w samą istotę miasta.

Ekonomiczne i organizacyjne uwarunkowania spowodowały konieczność odstąpienia od kontynuacji Biennale. MBA zastąpione zostało formułą Triennale, które w różnych formach organizacyjnych starało się tworzyć płaszczyznę środowiskowego dialogu o architekturze, otwartego także na mieszkańców Krakowa.

Dziś Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie ma szansę powrotu na arenę kulturalnych wydarzeń miasta, w pierwotnej formie organizacyjnej, jako Biennale, z dwuletnim cyklem organizacyjnym.

Możliwość kontynuowania wieloletniej tradycji powszechnej i otwartej na społeczność dyskusji, poruszającej aktualne problemy współczesnej architektury to także szansa na intelektualny „ferment”, sprzyjający uwrażliwieniu naszego miasta na problemy kreowania przyjaznego, zbudowanego miejskiego środowiska. Kontynuacja tradycji Międzynarodowego Biennale Architektury ma być areną interdyscyplinarnej aktywności środowisk twórczych, wpływającej na poziom architektonicznej kultury w Polsce, popularyzacji polskiej architektury za granicą i czerpaniu doświadczeń z dokonań innych krajów.